CUV Youth Sites Go to main content

Let's Practice Shopping

Let's Practice Shopping

Gabrielle wants to buy new toys for her puppy. At the pet store, a frisbee cost $3.50, a tug-o’-war rope cost $5, and chew toys cost $2.25 each. If Gabrielle buys two frisbees, one tug-o’-war rope and seven chew toys, how much will she spend?

Click here for the answer.

The costume store is having a sale on Halloween costumes! Cassandra and Cole both want to buy new costumes. Cassandra wants the dinosaur costume, which costs $11. Cole wants the astronaut costume, which costs $13. If they have $21 dollars to spend and they must share that money, can they both get the costumes they want, or should they look for different costumes?

Click here for the answer.

Denise is buying pumpkins for her whole family, so they can carve jack-o’-lanterns together. There are five people in Denise’s family. Each pumpkin costs $8. Denise will also need to buy candles for the jack-o’-lanterns, which cost $6. Denise has $50 to spend, does she have enough to buy everything she needs?

Click here for the answer.

Go to main navigation